Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Kolonoskopie

Vyšetření tlustého střeva endoskopem (hadička na konci opatřená kamerou) k odhalení polypů, zánětů, výchlipek, nádorů atd. Obrovskou výhodou proti ostatním vyšetřovacím metodám na střevě je možnost okamžitého odstranění patol. ložiska – např. polypu či odebrání vzorku – vše v jedné době.

Od 55 let věku je hrazeno pojišťovnou jako preventivní (pacient nemusí mít obtíže, je zdarma). Vyšetření je prováděno v intervalu 10 let.


Příprava

  1. Týden před kolonoskopií je nutné vynechat potraviny s vysokým obsahem nestravitelných zbytků (celozrnně pečivo, pečivo s mákem, zeleninu a ovoce se slupkami nebo zrnky včetně hroznů, kiwi, jahod, rybízu, angreštu apod.) - bezezbytková dieta.
  2. Nemocní trpící zácpou by měli mít 2 - 3 dny tekutou dietu před počátkem vlastní přípravy.
  3. U nemocných užívajících preparáty železa (Ferronat, Sorbifer Durules, Aktiferrin) je doporučeno jejich vynechání 7 dní před výkonem.
  4. Poraďte se s lékařem o možnosti vysazení či omezení léků, které mohou zpomalit vyprazdňování trávicího ústrojí (Imodium, Reasec, Codein, některé psychiatrické léky).
  5. Poraďte se s lékařem, které léky musíte nezbytně požít ráno v den vyšetření, jste-li diabetik a berete na kompenzaci diabetu tablety či si aplikujete insulin, připomeňte tuto skutečnost lékaři, který vás na kolonoskopii odesílá. Příprava na vyšetření by u vás měla být za hospitalizace při sledováni vašich glykemií.
  6. Poraďte se s lékařem ohledně užívání warfarinu a kys. acetylsalicylové (anopyrin, godasal, aspirin, acylpyrin).
  7. Ve většině případů se nemocným aplikuje premedikace, proto je nutné počítat s tím, že nebudete moci 24 hodin řídit motorové vozidlo a pokud nebudou komplikace, budete propuštěn z ambulance nejdříve za 2 hodiny po vyšetření - ANALGOSEDACE.
  8. Pokud se bude provádět v jedné době rozsáhlejší terapeutický výkon, budete minimálně do druhého dne hospitalizováni k pozorování.

Příprava den před vyšetřením

Již nejezte nic, tekutiny naopak popíjejte celý den. Vyvarujte se mléka a tekutin se zvýšeným obsahem kysličníku uhličitého. Můžete popíjet i čistý vývar z masa či zeleniny. Vždy je nutné dbát na dostatečné zavodnění!


Načasování výkonu a přípravy

Přípravu je pro dosažení optimální očisty střeva nezbytné absolvovat tak, aby podávání druhé dávky roztoků k očistě (ranní podání) bylo ukončeno 4 - 6 hodin před výkonem (fosfátové sole, Fortrans, Picoprep, Moviprep).


Příprava Fortransem

Jednu dávku přípravku Fortrans rozpustíme v 1 litru jakéhokoliv „průhledného“ nápoje (viz. výše). K dosažení dostatečné přípravy je obvykle potřeba 4 litrů roztoku vypitých rychlostí přibližně litr za hodinu. Je-li Vaše hmotnost větší než 90 kg, může být zapotřebí větší objem.

Dobré je přípravu rozdělit – první část (2 - 3 l) začněte pít den před vyšetřením přibližně od 17 hodin, druhou část (1 - 2 l) musíte vypít v den vyšetření tak, abyste poslední dávku dopili 4 hodiny před plánovaným výkonem (i v případě, že budete muset vstávat v noci). Ranní část přípravy užijte i v případě, když z konečníku již večer odchází čistá tekutina. U pacientů s nadváhou je dávkování 1 litr na 20 kg hmotnosti.


Příprava Picoprepem

Obsah jednoho sáčku rozpustíme ve sklenici nápoje (cca 150 ml, pokud se roztok zahřeje, necháme jej vychladnout). K přípravě je třeba vypít dvě dávky přípravku, první v 17 hodin den před vyšetřením, druhou v den vyšetření 6 hodin před plánovaným výkonem (i v případě, že budete muset vstávat v noci). Obě dávky užijte i tehdy, když z konečníku již večer odchází čistá tekutina. Kromě užití přípravy je třeba pít „průhledné“ tekutiny nejméně 250 ml za hodinu (po užití každého sáčku nejméně 1,5 - 2 litry).


Příprava Moviprepem

Balení obsahuje 2 sáčky - každý se rozpustí v 1 litru tekutiny (optimálně vody). Pije se buď rozděleně - 1. litr večer před vyšetřením a 2. litr pak ráno před vyšetřením (POZOR! dopít nejméně 2, lépe 3 hodiny před odchodem z domova) nebo oba dva litry večer před vyšetřením - každý vypít v průběhu 1 - 2 hodin. V průběhu procedury je potřeba vypít ještě alespoň 1 litr čisté tekutiny (voda, minerálka).

K vyšetření jen konečníku a esovité kličky (většinou se podaří vyšetřit střevo asi do 50 cm) - SIGMOIDEOSKOPIE, REKTOSKOPIE není nutná příprava pomocí popíjení preparátu Fortrans, ale je možno použít mikroklyzma, např. preparát Yal.

Yal gel – balení po 2 ampulích s roztokem. 1 ampuli aplikovat do konečníku večer před výkonem - po aplikaci se snažit co nejdéle vydržet, aby gel nevytekl. 2. ampuli aplikovat ráno (min. 2 hodiny před výkonem).

Vše předepisujeme na recept, je částečně hrazeno pojišťovnou.


Poučení po endoskopické polypektomii (odstranění polypů)

Komplikace po výkonu se nejčastěji dostavují do 24 - 48 hodin, ale mohou se ojediněle vyskytnout až i do dvou týdnů.


Doporučujeme:

Při jakýchkoliv potížích (bolesti břicha, tlaky v břiše, teploty pokud není jiná příčina, zástava větrů, krev ve stolici či černá, mazlavá stolice) se ihned dostavte v pracovní době na gastroenterologického pracoviště, které provedlo vyšetření, či v době pohotovosti na interní nebo chirurgické oddělení.

Jako šetrnější a doplácenou metodu lze nově využít nafouknutí střeva CO2 místo vzduchového nafukování.