Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Očkování


Očkujeme proti všem níže uvedeným nemocem. Očkovaný nesmí být nachlazen ani trpět jiným akutním onemocněním. Po aplikaci očkovací látky je NUTNÉ vyčkat 20 minut v čekárně k průběžné kontrole zdravotního stavu. Cena za aplikaci je 100 Kč. Očkovací látku je možno zakoupit v lékárně (na recept) nebo přímo v ordinaci. Vakcíny nemáme ihned k dispozici (vyjma TETAVAXU a FSME), ale můžeme objednat a většinou do 3 dnů jsme schopni očkovat, proto prosím volejte včas. Pro složitější očkovací schémata- např. před cestou do exotické ciziny je lépe kontaktovat přímo očkovací centrum v Praze.

Tetanus

Tetanus je nebezpečné infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani. Tato bakterie je přítomna ve stolici mnoha zvířat i člověka a hnojením se dostává do půdy, kde ve formě spór vydrží měsíce i léta.

Vstupní branou nákazy jsou drobná i větší poranění na lidském těle, která se dostanou do kontaktu s kontaminovanou půdou. Lidé se nejčastěji nakazí otevřenou ranou, která je obvykle hluboká, ale často i nepatrná, způsobená hřebíkem, třískou nebo jinými řeznými předměty kontaminovanými touto bakterií. Nebezpečné jsou ale také „otevřené“ bércové vředy u zahrádkáře. Spóry se dostávají pod kůži a patogen se v anaerobním prostředí začne množit a naváže se na nervovou tkáň.

Toxiny produkované bakteriemi blokují uvolňování svalového stahu, proto se tetanus projevuje křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů. Na počátku onemocnění si začne nemocný stěžovat na potíže při otevírání úst, které je vyvoláno zvýšeným napětím žvýkacích svalů. V této fázi nemocný člověk obvykle nemívá žádné jiné obtíže ani teplotu. Postupně se ale zvýšené napětí rozšiřuje i na ostatní svaly a dochází k rozvoji celkových křečí, při kterých se může nemocný udusit. Polovina nemocných svému onemocnění podlehne.

Proti této vážné nemoci existuje očkování, které je v Česku zavedeno plošně. Přeočkování proti tetanu by mělo následovat v rozmezí 10-15 let, ve věku na 60 let doporučujeme spíše 10 let. Po kombinované vakcině (ADACEL, BOOSTRIX) také 10 let.


Černý kašel - pertuse

Černý kašel je vysoce nakažlivé, akutní infekční onemocnění. Inkubační doba je 1 - 2 týdny, nejčastěji bývají postiženy děti 10 - 14 let. Pro neočkovaného novorozence a kojence do 1 roku věku může být smrtelné.

Černý kašel se přenáší kapénkovou infekcí, tedy při bližším kontaktu s nemocným. Často se nemoc šíří v rámci rodiny, kdy jsou spolu členové v každodenním úzkém kontaktu. Dospělí byli kdysi očkováni, bohužel imunita časem zmizela, a proto mohou být dospělí zdrojem tohoto onemocnění. U dospělých probíhá onemocnění většinou lehce nebo atypicky. U kojenců je naopak nemocnost a úmrtnost vysoká.

Typickým projevem onemocnění je křečovitý kašel. Krátké, štěkavé kašlání je následováno hlubokým obtížným nádechem s lapáním po dechu. Při těchto stavech se může objevit namodralé zbarvení obličeje a krvácení do spojivek. Mezi záchvaty kašle se postižený cítí obvykle celkem dobře. Onemocnění je nebezpečné především pro malé děti, u kterých může dojít k rozvoji zánětu plic nebo mozkových obalů.

Kdo by se měl očkovat?

^