Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Od 30.6. včetně se RUŠÍ středeční odpolední ordinace MUDr. Machové.

Očkování


Očkujeme proti všem níže uvedeným nemocem. Očkovaný nesmí být nachlazen ani trpět jiným akutním onemocněním. Po aplikaci očkovací látky je NUTNÉ vyčkat 20 minut v čekárně k průběžné kontrole zdravotního stavu. Cena za aplikaci je 100 Kč. Očkovací látku je možno zakoupit v lékárně (na recept) nebo přímo v ordinaci. Vakcíny nemáme ihned k dispozici (vyjma TETAVAXU a FSME), ale můžeme objednat a většinou do 3 dnů jsme schopni očkovat, proto prosím volejte včas. Pro složitější očkovací schémata- např. před cestou do exotické ciziny je lépe kontaktovat přímo očkovací centrum v Praze.

Tetanus

Tetanus je nebezpečné infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani. Tato bakterie je přítomna ve stolici mnoha zvířat i člověka a hnojením se dostává do půdy, kde ve formě spór vydrží měsíce i léta.

Vstupní branou nákazy jsou drobná i větší poranění na lidském těle, která se dostanou do kontaktu s kontaminovanou půdou. Lidé se nejčastěji nakazí otevřenou ranou, která je obvykle hluboká, ale často i nepatrná, způsobená hřebíkem, třískou nebo jinými řeznými předměty kontaminovanými touto bakterií. Nebezpečné jsou ale také „otevřené“ bércové vředy u zahrádkáře. Spóry se dostávají pod kůži a patogen se v anaerobním prostředí začne množit a naváže se na nervovou tkáň.

Toxiny produkované bakteriemi blokují uvolňování svalového stahu, proto se tetanus projevuje křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů. Na počátku onemocnění si začne nemocný stěžovat na potíže při otevírání úst, které je vyvoláno zvýšeným napětím žvýkacích svalů. V této fázi nemocný člověk obvykle nemívá žádné jiné obtíže ani teplotu. Postupně se ale zvýšené napětí rozšiřuje i na ostatní svaly a dochází k rozvoji celkových křečí, při kterých se může nemocný udusit. Polovina nemocných svému onemocnění podlehne.

Proti této vážné nemoci existuje očkování, které je v Česku zavedeno plošně. Přeočkování proti tetanu by mělo následovat v rozmezí 10-15 let, ve věku na 60 let doporučujeme spíše 10 let. Po kombinované vakcině (ADACEL, BOOSTRIX) také 10 let.


Černý kašel - pertuse

Černý kašel je vysoce nakažlivé, akutní infekční onemocnění. Inkubační doba je 1 - 2 týdny, nejčastěji bývají postiženy děti 10 - 14 let. Pro neočkovaného novorozence a kojence do 1 roku věku může být smrtelné.

Černý kašel se přenáší kapénkovou infekcí, tedy při bližším kontaktu s nemocným. Často se nemoc šíří v rámci rodiny, kdy jsou spolu členové v každodenním úzkém kontaktu. Dospělí byli kdysi očkováni, bohužel imunita časem zmizela, a proto mohou být dospělí zdrojem tohoto onemocnění. U dospělých probíhá onemocnění většinou lehce nebo atypicky. U kojenců je naopak nemocnost a úmrtnost vysoká.

Typickým projevem onemocnění je křečovitý kašel. Krátké, štěkavé kašlání je následováno hlubokým obtížným nádechem s lapáním po dechu. Při těchto stavech se může objevit namodralé zbarvení obličeje a krvácení do spojivek. Mezi záchvaty kašle se postižený cítí obvykle celkem dobře. Onemocnění je nebezpečné především pro malé děti, u kterých může dojít k rozvoji zánětu plic nebo mozkových obalů.

Kdo by se měl očkovat?

^