Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Pokousání psem

Rána tržná nebo tržně zhmožděná, většinou se hojí s komplikacemi.

Pes má ke kousnutí vždy důvod

Většinou nejprve štěká, vrčí, ukazuje zuby, má zježenou srst u kořene ocasu a podél páteře, pobíhá v kruzích, někdy však „chňapne“ nečekaně (úrazy dětí při neopatrném kontaktu - přišlápnutí...)


Pozor!!!

Pes, který způsobil otevřené poranění na kůži, musí být do 24 hodin vyšetřený veterinárním lékařem bez ohledu na to, zda byl nebo nebyl v posledním roce očkovaný proti vzteklině. Majitel je povinen doručit k ošetřujícímu lékaři potvrzení o platném očkování. Za 5 dní se provádí kontrolní vyšetření.

Pokud se nepodaří zajistit totožnost zvířete, bude napadený sledován na infekční klinice. V případě uhynutí zvířete je nutné speciální vyšetření, majitel psa musí toto vyšetření umožnit.


Vzteklina

Je onemocnění zvířat přenosné na člověka. Virus vztekliny je vylučován slinami nakaženého zvířete. Inkubační doba se udává 2 - 8 týdnů, může trvat i déle. U člověka se onemocnění projevuje postižením CNS. Rabdovirus způsobuje encefalitidu. Po fázi únavy, psychomotorických změn a teplot vznikají bolestivé křeče polykacího svalstva a svalstva hrtanu. Vzteklina po projevení klinických příznaků je onemocnění u člověka vždy smrtelné!!!


První pomoc

^