Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Dieta redukční

Dieta ke snížení hmotnosti. Chceme-li snižovat tělesnou hmotnost je zapotřebí soustředit se na dva základní cíle:

Optimálně ve vzájemné rovnováze. Se zvyšováním výdeje je potíž u pacientů s onemocněním pohybového aparátu (které ale většinou plyne z nadměrné hmotnosti a následkem je zatížení a devastace kloubů), nicméně doporučujeme takovou tělesnou aktivitu, při které se alespoň 3x do týdne (lépe denně) 20 min potíte. Je totiž daleko prospěšnější mít PRAVIDELNOU menší fyzickou aktivitu než provozovat nárazové „rekordy“. Úplně dostačující je svižná chůze, kdy jdete takovým tempem, že můžete konverzovat. Pro pacienty s bolestmi kloubů se jako výhodný jeví např. nord walking www.nordic-walking.cz, www.severskachuze.cz, www.skolachuze.cz a mnohé jiné.

Postupujeme cestou malých cílů – např. z práce nebo naopak do práce po schodech, pěšky alespoň jednu zastávku a pak postupně přidáváme. Pro méně pohyblivé doporučujeme např. rotoped a pravidelnou půlhodinku u večerních zpráv.


Snižování příjmu

Pamatujte prosím, že každá dieta musí být sestavená s rozumem. Tedy nic drastického (nevydržíte dlouhodobě), ale je nutno změnit přístup ke stravování tak, aby tak mohl fungovat po zbytek života.

Pacientům doporučujeme nejprve týden poctivě zapisovat VŠECHNO co zkonzumují včetně mlsání. Pak si v klidu sednout a vyškrtat z jídelníčku potraviny, jejichž množství je třeba redukovat nebo je vyloučit úplně. Např. milujete čokoládu, pak se jí samozřejmě nevzdávejte, ale berte si jí jako odměnu nebo spíše výměnu za jinou, stejně kalorickou potravinu.

Doporučujeme dva různé přístupy:

Společné pro oba přístupy je velké množství tekutin, optimálně voda, voda s citronem, ochucená např. mátou, ovocný čaj ředěný.


Stanovte si cíl – tedy denní příjem kalorií


Jídelníček

K oběma výše uvedeným doporučuji nahlédnout na velmi pěkné stránky www.kaloricketabulky.cz, kde najdete vše potřebné.

Potřebujete-li k hubnutí vedení a podporu a nevystačíte s podporou rodiny, doporučujeme obezitologickou ambulanci – např. www.obklinika.cz, web2.endo.cz, www.obesitas.cz.

V extremních případech, kdy obezita přesáhne BMI 40 (hmotnost v kg dělená čtvercem výšky v metrech) je řešení tzv. bandáž žaludku – viz. www.obklinika.cz, www.iscare.cz.

BMI výpočet: váha (kg) / výška (m) na druhou nebo pokud nechcete počítat www.vypocet.cz.

Dále doporučuji odkaz cukrovka, kde najdete také použitelné informace k dietě.


Další užitečné stránky

^