Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Diabetes mellitus – cukrovka

Cukrovka je způsobena nedostatkem inzulinu (hormon produkovaný slinivkou břišní). Ten má za úkol dodávat buňkám glukozu. Nedostatek může být absolutní – při cukrovce 1. typu – typicky u mladých pacientů nebo relativní – při cukrovce 2. typu.


Velmi zjednodušeně řečeno:


Cukrovka 1. typu

Slinivka břišní jako jediný producent inzulinu je postižena destrukcí (nejčastěji autoimunitní proces), jsou zcela zničeny buňky, které inzulin produkujií. Pacient je odkázán na přísun inzulinu zvenčí. Léčba je tedy jediná – aplikace inzulinu podkožními injekcemi nebo inzulinovou pumpou.


Cukrovka 2. typu

Slinivka produkuje inzulinu dostatečné množství, ale je velké množství buněk (obezita), které musí inzulin „obsloužit“. Slinivka produkuje nadměrné množství inzulinu, na který ale cílová tkáň (svalové a tukové buňky) neraguje. Nastává stav inzulinové rezistence – jeho vysvětlení přesahuje rámec těchto stránek. Léčba spočívá v redukci hmotnosti a podávání léků, které tento začarovaný kruh rozetínají. Pokud se po letech slinivka vyčerpá, je nutno podávat inzulin injekčně také.


Diagnoza


Obtíže


Komplikace


Akutní hypoglykémie – snížená hladina glukozy v krvi


Hyperglykémie


Laktátová acidoza


Chronické


Léčba


Dieta


Tablety


Inzulin


Léčba komplikací


Odběry krve provádí diabetolog nebo praktický lékař.Seznam podiatrických ambulancí s kontakty

^