Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Rakovina

Zhoubné – maligní - nádorové bujení.

Velmi zjednodušeně vzniká při poruše vývoje a zániku buněk. Přesný mechanismus je znám jen částečně, proto jsou některé druhy rakoviny nevyléčitelné.

Nechci zde rozvádět podrobnosti o typech a způsobech léčby jednotlivých nádorů, ty lze najít na speciálních webových stránkách např. www.mou.cz, www.nadory.cz a mnohé další.

Ráda bych ale zmínila jednoznačné RIZIKOVÉ faktory pro vznik rakoviny a způsoby, jak jednotlivé nádory odhalit.


Rizikové faktory obecně – s jasně prokázanou souvislostí


Diagnostika

Po zhodnocení obtíží je nemocný odesílán na specializované pracoviště dle pravděpodobné lokalizace nádoru – většinou nejprve cestou praktického lékaře a dle výsledku oakm pokračuje péče na onkologii, urologii, gynekologii, kožním, chirurgii, interně……


Léčba

Záleží na typu a umístění nádoru, některá nádory jsou citlivé na ozáření, jiné na chemoterapii, některé lez léčit chirurgicky. Mnohdy se všechny způsoby kombinují – např. nejprve se ložisko ozáří a po jeho zmenšení se operuje. Pak se třeba ještě přidává „zajišťovací“ léčba.

Často se bohužel stane, že vyčerpáme všechny medicínské možnosti a poznatky a pak nezbývá než zahájit léčbu paliativní – tedy tišení bolestí a jiných nepříjemných projevů – viz také odkaz HOSPICE nebo www.umirani.cz.

Při současných možnostech medicíny nemusí již nikdo umírat v bolestech – k dispozici jsou léky na bolesti v nejrůznějších podobách – např. náplasti, které můžeme předepisovat i v naší ordinaci.

Nelze se také odmítavě stavět k některým alternativním způsobům léčby (čínská medicina, jmelí, graviola…), pokud tyto nenarušují ověřené medicínské postupy (chemoterapie, operace...). Rozhodnutí je vždy na pacientovi, ovšem musí být srozumitelně informován – neváhejte nás kontaktovat.


Prevence

Vyvarovat se rizikových faktorů, docházet na preventivní prohlídky - hlavně gynekologie, s každou poruchou zdravotního stavu se svěřit lékaři -neobvyklá bolest, nově vzniklé poruchy vyprazdňování (stolice nebo i moči), krvácení kamkoliv, nejasné teploty, nejasné bulky, znaménka na kůži.


Stručně o jednotlivých nádorech:


Nádory mozku


Nádory dutiny ústní, nosních dutin, mandlí, hlasivek


Nádory uzlin – lymfomy


Nádory štítné žlázy


Nádory jícnu a žaludku


Nádory plic


Nádory slinivky


Nádory jater


Nádory žlučníku a žlučových cest


Nádory ledvin a močových cest


Nádor prostaty


Nádory varlat


Nádory střeva


Nádory prsu


Nádory gynekologické


Nádory kůže – melanom


Nádory krve – leukemie


Nádory kostí

^