Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Pásový opar

Puchýřkovité, bolestivé onemocnění, způsobené virem neštovic. Virus přežívá skryt organismu a v případě oslabení se onemocnění projeví rozsevem malých oparových puchýřků v oblasti, kde probíhá nerv. Nejčastěji v oblasti zad, hrudníku, břicha – podél žeber, ale i v oblasti obličeji.

Výsevu puchýřků předchází netypické bolesti v dané lokalitě (někdy i několik dnů).

Nakažlivá je tekutina v puchýřku.


Léčba

Podávají se speciální tabletky – HERPESIN, které sníží bolestivost (a to hlavně oddálenou - může bolet i léta po proběhlém onemocnění) a možná trochu urychlí hojení. Nutno nasadit do 48 hodin! V těžkých případech se podávají léky do žíly. Při druhotné infekci (např. rozškrábání špinavýma rukama) je nutné podávat i ATB.

Užitečné je komplexní vyšetření k vyloučení chronického onemocnění, které oslabení organismu způsobilo – běžně se provádí RTG plic, UZ břicha a odběry.


Novinka

Od dubna 2014 bude k dispozici očkovací látka ZOSTAVAX, která snižuje možnost onemocnění pásovým oparem nebo spíše zabraňuje jeho komplikací - přetrvávající bolestivost. Určena je pro pacienty mezi 50.-60. rokem života, podává se 1 dávka. Není hrazena ze zdrav. pojištění - cena bude cca 2500 Kč.

^