Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Nachlazení

Onemocnění charakteristické rýmou, pálením v krku, bolestí hlavy, kašlem, někdy zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, celkovou únavou.

99% obtíží je způsobeno viry, nemáme tedy účinný lék – můžeme jen tlumit příznaky. K potvrzení, zda nejde o bakteriální komplikaci slouží v případě nejistoty vyšetření CRP. Provádíme v ordinaci, výsledek víme do 2 minut.

Průběh je víceméně stejný použijeme-li léky či nikoliv.


Doporučujeme


Kašel

Chceme-li kašel uvolnit – odlepit – BROMHEXIN kapky, jitrocel. Sirup, čaj z listů jitrocele –lépe sypaný čaj než v sáčcích. Pokud kašel ruší noční spánek, je možné zakoupit v lékárně COLDREX NOČNÍ LÉČBA – roztok, který obsahuje 2 tbl. paralelu a 2 různé léky na tlumení kašle – podává se na noc 1 odměrka, nebo navštívit lékaře, aby předepsal kodein či prothazin.

Léky typu MUCOSOLVAN, AMBROBENE, ACC long podáváme ve chvíli, kdy je již přítomen hlen – tedy odkašláváme - tyto léky pak hlen roztrhají a usnadní jeho vykašlání.


Rýma

Rýma má svůj typický průběh – nejprve kýchání, pak průhledná tekoucí, pak zhoustne, zabarví se do žluta a skončí. Podávání antibiotických kapek je tedy velmi otazné, navíc antibiotikum se v těchto kapkách do několika hodin rozkládá. Jediné, co lze doporučit jsou nosní kapky typu NASIVIN, SANORIN, OLYNTH, OTRIVIN aplikované na noc – při ucpaném nosu dýcháte v noci ústy a sliznice krku se dále vysušuje a pálí.


Ucpané dutiny

Zadržená rýma - aplikujeme výše uvedené kapky či spray, ve chvíli, kdy je nos průchodný (cca 3 - 5min) nahříváme oblast dutin (čelo, oblasti pod očima) suchým teplem (ručník nahřátý žehličkou, kulich, nahřátý gelový pytlík….). Tuto akci provádíme celý den, dokud se rýma neuvolní a nezačnou téct nudle. Důležité je mít průchodný nos po kapkách. Není-li nos průchodný – nemají nudle kudy z dutin odtékat!

Mořské vody, vincentky, nosní olejíčky a jiné přírodní kapičky používáme na doléčení a „pohlazení“ nosní sliznice.

Inhalacím se vyhýbáme, mohou zhoršovat otok nosní sliznice.


Chrapot

Inhalace ústy (nos si ucpeme a vdechujeme ústy) v případě chrapotu – do horké vincentky nakapeme několik kapek Olynthu, Otravinu, Nasivinu, Sanorinu.

Jinak popíjíme vincentku, na krk dáváme Prieznitzův obklad – látka namočená ve studené vodě, na ní igelit, poté suchý ručník. Vyměňujeme po 20 minutách.


Bolest v krku

Kloktadlo – jakékoliv, i např.- slaná voda, slivovice, rozpuštěný acylpyrin a Prieznitzův obklad – viz výše.


Horečka

Je projevem obrany organismu, tlumíme tedy při teplotě více než 38 st. nebo je-li nám i nižší teplota nepříjemná – např. u dětí v noci, nebo u kardiaků (onemocnění srdce).

Optimálně kombinujeme PARACETAMOL (paralen, panadol, coldrex) s IBUPROFENEM (Ibalgin, Brufen, Nurofen). Dávka paracetamolu je pro dospělého vážícího více než 60 kg 2 tbl. (tedy 1000 g). Interval mezi jednotlivou dávkou paracetamolu je 6 hodin, mezi jednotlivou dávkou ibuprofenu také. Lze tedy podávat paracetamol, za 3 hod. ibuprofen, za další 3 hod. opět paracetamol…

Možno též studené zábaly – namočené prostěradlo ovineme okolo trupu a obklad na čelo. Končetiny necháváme volné. Někteří doporučují zábaly jen na zápěstí a kotníky – účinek je sporný. Též může být účinná VLAŽNÁ sprcha, ale pozor na kolaps ve sprše. Chladivé obklady do třísel s velkou opatrností – hrozí prochlazení s následnou infekcí moč. cest.

Vždy pijeme dostatek tekutin!!!


POZOR: jste-li osoba s onemocněním srdce, plic, poruchou imunity, systémovým onemocněním, pak navštivte lékaře.

^