Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Kolonoskopie

Vyšetření tlustého střeva endoskopem (hadička na konci opatřená kamerou) k odhalení polypů, zánětů, výchlipek, nádorů atd. Obrovskou výhodou proti ostatním vyšetřovacím metodám na střevě je možnost okamžitého odstranění patol. ložiska – např.polypu či odebrání vzorku – vše v jedné době.

Od 55 let věku je hrazeno pojišťovnou jako preventivní (pac.nemusí mít obtíže, je zdarma)

Vyšetření se obvykle provádí v intervalu 10 let (častěji pouze při nálezu polypů nebo, určí-li tak gastroenterolog).


Příprava

  1. Týden před koloskopií je nutné vynechat potraviny s vysokým obsahem nestravitelných zbytků (celozrnně pečivo, pečivo s mákem, zelenina a ovoce se slupkami nebo zrnky včetně hroznů, kiwi, jahod, rybízu, angreštu apod.)- tzv. bezezbytková dieta – viz odkaz diety.
  2. Nemocní trpící zácpou by měli mít 2-3 dny tekutou dietu před počátkem vlastní přípravy.
  3. U nemocných užívajících preparáty železa (Ferronat, Sorbifer Durules, Aktiferrin, Tardyferon, Maltofer, Ferrogama) je doporučeno jejich vynechání 7 dní před výkonem.
  4. Poraďte se s lékařem o možnosti vysazení či omezení léků, které mohou zpomalit vyprazdňování trávicího ústrojí (Imodium, Reasec, Codein, některé psychiatrické léky).
  5. Poraďte se s lékařem, které léky musíte nezbytně požít ráno v den vyšetření, jste-li diabetik a berete na kompenzaci diabetu tablety či si aplikujete insulin, připomeňte tuto skutečnost lékaři, který vás na kolonoskopii odesílá. Příprava na vyšetření by u pacientů s inzulinem měla být za hospitalizace při sledování glykemií. Tabletky na cukrovku si v den vyšetření neberte.
  6. Poraďtde se s lékařem ohledně užívání warfarinu, kys. acetylsalicylové (anopyrin,godasal, aspirin,acylpyrin, stacyl) nebo nových léků proti srážení krve (pradaxa, xarelto, eliquix…).
  7. Ve většině případů se nemocným aplikuje premedikace, proto je nutné počítat s tím, že nebudete moci 24 hodin řídit motorové vozidlo a pokud nebudou komplikace, budete propuštěn z ambulance nejdříve za 2 hodiny po vyšetření- viz též ANALGOSEDACE. Některá zařízená nabízejí „uspání“ pomocí tzv. „rajského plynu“ ENTONOX- plyn se inhaluje ze zásobníku. Vyšetření je pak bezbolestnéa nálada výborná . Cena orientačně 500 Kč. Také je možno připlatit si použití CO2 (k roztažení střeva) místo vzduchu – rychleji se vstřebá a tedy odezní nepříjemný pocit nadmutí – cena cca 500 Kč – dle pracoviště.
  8. Pokud se bude provádět v jedné době rozsáhlejší terapeutický výkon, budete minimálně do druhého dne hospitalizováni k pozorování.

Příprava den před vyšetřením:

Již nejezte nic, tekutiny naopak popíjejte celý den. Vyvarujte se mléka a tekutin se zvýšeným obsahem kysličníku uhličitého. Můžete popíjet i čistý vývar z masa či zeleniny. Vše co vypijete musí být průhledné.

Vždy je nutné dbát na dostatečné zavodnění!


Načasování výkonu a přípravy.

V současnosti je doporučováno rozdělit přípravu na dvě doby- dvě dávky. Ideální je, pokud poslední tekutinu vypijete 4 hodiny před výkonem (i za cenu nočního vstávání).


Příprava Fortransem

Jednu dávku přípravku Fortrans rozpustíme v 1 litru jakéhokoliv „průhledného“ nápoje . Lze dochutit sirupem, citronem nebo vitaminem C ( rozpustit 8 tbl po 1g vit.C – zvýší se projímavý účinek)

K dosažení dostatečné přípravy je obvykle potřeba 4 litrů roztoku vypitých rychlostí přibližně litr za hodinu. Hmotnosti 20 kg odpovídá 1 sáček Fortransu.

První část (2-3 l) začněte pít den před vyšetřením přibližně od 18-19 hodin, druhou část (1-2 l) musíte vypít v den vyšetření tak, abyste poslední dávku dopili 4 hodiny před plánovaným výkonem (i v případě, že budete muset vstávat v noci). Ranní část přípravy užijte i v případě, když z konečníku již večer odchází čistá tekutina.


Příprava Picoprepem

Obsah jednoho sáčku rozpustíme ve sklenici průhledného nápoje (cca 150 ml), míchejte 2-3 min do vzniku bílé, zakalené tekutiny se slabou pomerančovou vůní. Pokud se roztok zahřeje, nechte jej vychladnout. První dávku vypijte cca 10 hodin před vyšetřením, druhou cca 6 hodin před vyštřením. Po každé dávce vypijte přibližně 5 sklenic 250ml čiré tekutiny (1,5-2 l vody)


Příprava Moviprepem

Balení obsahuje 2 průhledné sáčky (v každém je ještě sáček A a B).

Večer před vyšetřením obsah jednoho sáčku rozmíchejte v litru čiré tekutiny a vypijte během 1-2 hodin, následně zapijte dalším litrem jakékoliv čiré tekutiny. S druhým sáčkem proveďte to samé ráno a zase zapijte litrem tekutiny (poslední pití čiré tekutiny by mělo být cca 3h před výkonem)


Příprava Eziclenem

Večer před vyšetřením nalijte obsah jedné lahvičky do odměrky, dolejte po rysku čirou tekutinou (cca 500 ml) a vypijte během hodiny, následuje cca 1,5 litru čiré tekutiny. Ráno se vše zopakuje – poslední tekutina opět 4 hodiny před vyštřením.

K vyšetření jen konečníku a esovité kličky (většinou se podaří vyšetřit střevo asi do 50 cm)-SIGMOIDEOSKOPIE, REKTOSKOPIE není nutná příprava pomocí popíjení preparátu Fortrans, ale je možno použít mikroklyzma, např. preparát Yal.

Yal gel (t.č. není na trhu dostupný) – balení po 2 ampulích s roztokem. 1 ampuli aplikovat do konečníku večer před výkonem-po aplikaci se snažet co nejdéle vydržet, aby gel nevytekl. 2 ampuli aplikovat ráno (minim.2hod.před výkonem).

Na různé preparáty jsou různě vysoké doplatky.


Poučení po endoskopické polypektomii (odstranění polypů).

Komplikace po výkonu se nejčastěji dostavují do 24-48 hodin, ale mohou se ojediněle vyskytnout až i do dvou týdnů. Proto Vám doporučujeme:

  1. 2-3 týdny nejíst nadýmavou stravu, nezvedat těžká břemena.
  2. Sledovat, zda volně odcházejí větry.
  3. Sledovat vzhled stolice.
  4. 3 týdny po výkonu nesmíte mít rtg vyšetření zažívacího traktu s použitím kontrastní látky (upozornit odesílajícího lékaře)

Při jakýchkoliv potížích (bolesti břicha, tlaky v břiše, teploty pokud není jiná příčina, zástava větrů, krev ve stolici či černá, mazlavá stolice) se ihned dostavte v pracovní době na gastroenterologického pracoviště, které provedlo vyšetření, či v době pohotovosti na interní nebo chirurgické oddělení.



Seznam certifikovaných pracovišť, kde provádějí vyšetření střeva najdete na www.kolorektum.cz
^