Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Kolonoskopie

Vyšetření tlustého střeva endoskopem (hadička na konci opatřená kamerou) k odhalení polypů, zánětů, výchlipek, nádorů atd. Obrovskou výhodou proti ostatním vyšetřovacím metodám na střevě je možnost okamžitého odstranění patol. ložiska – např.polypu či odebrání vzorku – vše v jedné době.

Od 55 let věku je hrazeno pojišťovnou jako preventivní (pac.nemusí mít obtíže, je zdarma)

Vyšetření se obvykle provádí v intervalu 10 let ( častěji pouze při nálezu polypů nebo, určí-li tak gastroenterolog).


Příprava

 1. Týden před koloskopií je nutné vynechat potraviny s vysokým obsahem nestravitelných zbytků (celozrnně pečivo, pečivo s mákem, zelenina a ovoce se slupkami nebo zrnky včetně hroznů, kiwi, jahod, rybízu, angreštu apod.)- tzv. bezezbytková dieta – viz odkaz diety.
 2. Nemocní trpící zácpou by měli mít 2-3 dny tekutou dietu před počátkem vlastní přípravy.
 3. U nemocných užívajících preparáty železa (Ferronat, Sorbifer Durules, Aktiferrin, Tardyferon, Maltofer, Ferrogama) je doporučeno jejich vynechání 7 dní před výkonem.
 4. Poraďte se s lékařem o možnosti vysazení či omezení léků, které mohou zpomalit vyprazdňování trávicího ústrojí (Imodium, Reasec, Codein, některé psychiatrické léky).
 5. Poraďte se s lékařem, které léky musíte nezbytně požít ráno v den vyšetření, jste-li diabetik a berete na kompenzaci diabetu tablety či si aplikujete insulin, připomeňte tuto skutečnost lékaři, který vás na kolonoskopii odesílá. Příprava na vyšetření by u pacientů s inzulinem měla být za hospitalizace při sledování glykemií. Tabletky na cukrovku si v den vyšetření neberte.
 6. Poraďtde se s lékařem ohledně užívání warfarinu, kys. acetylsalicylové (anopyrin,godasal, aspirin,acylpyrin, stacyl) nebo nových léků proti srážení krve ( pradaxa, xarelto, eliquix…).
 7. Ve většině případů se nemocným aplikuje premedikace, proto je nutné počítat s tím, že nebudete moci 24 hodin řídit motorové vozidlo a pokud nebudou komplikace, budete propuštěn z ambulance nejdříve za 2 hodiny po vyšetření- viz též ANALGOSEDACE. Některá zařízená nabízejí „uspání“ pomocí tzv. „rajského plynu“ ENTONOX- plyn se inhaluje ze zásobníku. Vyšetření je pak bezbolestnéa nálada výborná . Cena orientačně 500 Kč. Také je možno připlatit si použití CO2 ( k roztažení střeva) místo vzduchu – rychleji se vstřebá a tedy odezní nepříjemný pocit nadmutí – cena cca 500 Kč – dle pracoviště.
 8. Pokud se bude provádět v jedné době rozsáhlejší terapeutický výkon, budete minimálně do druhého dne hospitalizováni k pozorování.

Příprava den před vyšetřením:

Již nejezte nic, tekutiny naopak popíjejte celý den. Vyvarujte se mléka a tekutin se zvýšeným obsahem kysličníku uhličitého. Můžete popíjet i čistý vývar z masa či zeleniny. Vše co vypijete musí být průhledné.

Vždy je nutné dbát na dostatečné zavodnění!


Načasování výkonu a přípravy.

V současnosti je doporučováno rozdělit přípravu na dvě doby- dvě dávky. Ideální je, pokud poslední tekutinu vypijete 4 hodiny před výkonem ( i za cenu nočního vstávání).


Příprava Fortransem

Jednu dávku přípravku Fortrans rozpustíme v 1 litru jakéhokoliv „průhledného“ nápoje . Lze dochutit sirupem, citronem nebo vitaminem C ( rozpustit 8 tbl po 1g vit.C – zvýší se projímavý účinek)

K dosažení dostatečné přípravy je obvykle potřeba 4 litrů roztoku vypitých rychlostí přibližně litr za hodinu. Hmotnosti 20 kg odpovídá 1 sáček Fortransu.

První část (2-3 l) začněte pít den před vyšetřením přibližně od 18-19 hodin, druhou část (1-2 l) musíte vypít v den vyšetření tak, abyste poslední dávku dopili 4 hodiny před plánovaným výkonem (i v případě, že budete muset vstávat v noci). Ranní část přípravy užijte i v případě, když z konečníku již večer odchází čistá tekutina.


Příprava Picoprepem

Obsah jednoho sáčku rozpustíme ve sklenici průhledného nápoje (cca 150 ml), míchejte 2-3 min do vzniku bílé, zakalené tekutiny se slabou pomerančovou vůní. Pokud se roztok zahřeje, nechte jej vychladnout. První dávku vypijte cca 10 hodin před vyšetřením, druhou cca 6 hodin před vyštřením. Po každé dávce vypijte přibližně 5 sklenic 250ml čiré tekutiny (1,5-2 l vody)


Příprava Moviprepem

Balení obsahuje 2 průhledné sáčky ( v každém je ještě sáček A a B).

Večer před vyšetřením obsah jednoho sáčku rozmíchejte v litru čiré tekutiny a vypijte během 1-2 hodin, následně zapijte dalším litrem jakékoliv čiré tekutiny. S druhým sáčkem proveďte to samé ráno a zase zapijte litrem tekutiny ( poslední pití čiré tekutiny by mělo být cca 3h před výkonem)


Příprava Eziclenem

Večer před vyšetřením nalijte obsah jedné lahvičky do odměrky, dolejte po rysku čirou tekutinou (cca 500 ml) a vypijte během hodiny, následuje cca 1,5 litru čiré tekutiny. Ráno se vše zopakuje – poslední tekutina opět 4 hodiny před vyštřením.

K vyšetření jen konečníku a esovité kličky (většinou se podaří vyšetřit střevo asi do 50 cm)-SIGMOIDEOSKOPIE, REKTOSKOPIE není nutná příprava pomocí popíjení preparátu Fortrans, ale je možno použít mikroklyzma, např. preparát Yal.

Yal gel (t.č. není na trhu dostupný) – balení po 2 ampulích s roztokem. 1 ampuli aplikovat do konečníku večer před výkonem-po aplikaci se snažet co nejdéle vydržet, aby gel nevytekl. 2 ampuli aplikovat ráno (minim.2hod.před výkonem).

Na různé preparáty jsou různě vysoké doplatky.


Poučení po endoskopické polypektomii (odstranění polypů).

Komplikace po výkonu se nejčastěji dostavují do 24-48 hodin, ale mohou se ojediněle vyskytnout až i do dvou týdnů. Proto Vám doporučujeme:

 1. 2-3 týdny nejíst nadýmavou stravu, nezvedat těžká břemena.
 2. Sledovat, zda volně odcházejí větry.
 3. Sledovat vzhled stolice.
 4. 3 týdny po výkonu nesmíte mít rtg vyšetření zažívacího traktu s použitím kontrastní látky (upozornit odesílajícího lékaře)

Při jakýchkoliv potížích (bolesti břicha, tlaky v břiše, teploty pokud není jiná příčina, zástava větrů, krev ve stolici či černá, mazlavá stolice) se ihned dostavte v pracovní době na gastroenterologického pracoviště, které provedlo vyšetření, či v době pohotovosti na interní nebo chirurgické oddělení.Seznam certifikovaných pracovišť, kde provádějí vyšetření střeva najdete na www.kolorektum.cz