Ordinace Braník

Ordinace praktického lékaře

Magnetická rezonance

Vyšetření je podobné CT vyšetření, je jen založeno na jiném fyzikálním principu a je určeno pro jiná onemocnění. Zobrazuje lépe některé tkáně (oproti CT). Není použito RTG záření, lze tedy provádět i u těhotných (po 1.trimestru).

Vyšetření není možné provést u pacienta, v jehož těle jsou kovové předměty (využívá se magnetismu), tedy např. KARDIOSTIMULÁTOR nebo i svorky po něm, FEROMAGNETICKÉ SVORKY po operaci mozkových cév, cizí feromagnetická tělesa v OKU po úrazech – např. kovové špony atd.


Další implantáty a výkony, jejichž přítomnost může znamenat určitá omezení

Pokud má pacient fixní rovnátka na zubech, je nutné konzultovat tuto skutečnost s ošetřujícím lékařem, neboť by mohlo dojít k poškození zubní skloviny. Kovové zubní výplně vyšetření nijak nebrání, je ale možné, že způsobí deformace obrazu v oblasti obličeje nebo mozku. Nepřesnosti v zobrazení mohou také způsobit kovové přezky nebo háčky na prádle, piercing a tetování, které je umístěno ve vyšetřované části těla.

Vyšetření trvá cca 20 minut, kdy je pacient v „tunelu“, někomu nemusí být příjemné zvuky vydávané přístrojem. Pokud trpíte klaustrofobií žádejte léky na uklidnění.

^